iPhone XS i iPhone XS Max – czym się różnią i który będzie lepszy?

25 listopada 2018

Porównanie iPhone

W nowej ofercie Apple'a na pierwszy plan wysuwają się dwa modele. To iPhone XS oraz iPhone XS Max. Z pewnością różnią się rozmiarami, co sugerują już same nazwy. To pierwsza premiera firmy od czasów iPhone X, który miał swoją premierę jednocześnie z iPhone'm 8 oraz iPhone'm 8 Plus. Premiera miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. W bieżącym roku pojawiły się ponownie trzy modele - iPhone XR oraz wspomniane dwa modele, które będą przedmiotem porównania.

Ile kosztują te modele?

Każdy z dwóch modeli jest dostępny w trzech wariantach, które oprócz ceny różni także pojemność pamięci (64, 256 lub 512 GB).

Jak kształtują się ich ceny?

iPhone XS Max jest droższy o 500 zł, co stanowi dość mocno odczuwalną różnicę. Cena odzwierciedla się dość widocznie w budowie obu modeli, które różnią się ilością użytych materiałów.

Różnice w wyświetlaczach

W wyświetlaczu iPhone'a XS wyraźnie widać powinowactwo do modelu X. Wielkość w ogóle się nie zmieniła - przekątna ma 5,8 cala, a jej wydłużone proporcje to 19,5:9. Na górze widoczny jest dobrze znany fanom Apple'a notch, czyli wycięcie. Panel OLED wspiera HDR, co przekłada się na świetną jakość. rozdzielczość to 1436 x 1125 px. Z kolei większy model, iPhone XS Max, charakteryzuje się ekranem o przekątnej aż 6,5 cala, co stanowi naprawdę wysoki wynik. Proporcje, notch oraz zagęszczenie pikseli zostało takie samo, zmieniła się za to rozdzielczość - 1688 x 1242 px.

iPhone XS Max

Jakość i pojemność akumulatorów

Większy model Max posiada także pojemniejszy akumulator, co rekompensuje "prądożerny", wielki ekran o dużej rozdzielczości. iPhone XS Max posiada akumulator o pojemności 3174 mAh, a model mniejszy - 2658 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu do pełna jest zbliżony w obu modelach. Zasługą jest optymalizacja i procesory, jak zwykle świetnej jakości. Pod względem długości pracy telefony nie różnią się więc od siebie.

Oprogramowanie w obu modelach

Zarówno w modelu XS, jak i XS Max działa system operacyjny IOS 12. Mimo to, iPhone Max jest modelem o nieco większych możliwościach. Można w nim wyświetlić więcej treści jednocześnie, na jednym ekranie. Pokazuje więcej wierszy w notatniku oraz na liście połączeń. Wielkiej różnicy nie da się zauważyć w podzespołach działających w obu modelach. Wnętrze jest właściwie to samo - znajduje się w nim sześciordzeniowy układ Apple A12 Bionic. Do tego 4 GB pamięci operacyjnej.

Smartfony Apple iPhone

Pozostałe parametry

Taki sam jest także aparat fotograficzny. Posiada tryb portretowy o bardzo dobrej jakości. Pierwszy raz większe i mniejsze urządzenie Apple'a nie różni się pod tym względem - to bardzo dobra wiadomość dla klientów decydujących się na nieco tańszy model. Tym razem oba modele są porównywalne. Trudno byłoby jednoznacznie wskazać na jeden z nich jako lepszy czy bardziej wart wydanych pieniędzy. iPhone XS Max ma wielki ekran, na którym doskonale odbiera się multimedia, z kolei iPhone X to dobry wybór dla osób, które nie chcą być zmuszone do obsługiwania telefonu zawsze obiema dłońmi. Wiele zależy więc od indywidualnych oczekiwań i preferencji, niekoniecznie od obiektywnych parametrów.