LG - firma

13 listopada 2018

Smartfon LG

LG to jeden z najważniejszych graczy na światowych rynkach szeroko rozumianego sprzętu elektronicznego. Firma istnieje od długiego czasu i przez wiele dekad musiała pracować na osiągnięcie tak wielkiego, międzynarodowego sukcesu. Jej początki sięgają lat 50 ubiegłego stulecia. Pierwszym jej produktem było radio LG A-501, które w roku 1959 trafiło do sprzedaży. Przez całe lata 60 trwał proces bardzo intensywnego rozwoju oferty. W sprzedaży pojawił się najpierw pierwszy telefon, następnie telewizory i lodówki.

Od lat 70 spółka nosi oficjalną nazwę Lucky Goldstar Group. Przez kolejne dekady firma stale się rozwijała. W pewnym momencie zaczęła również działalność poza granicami swojej ojczystej Korei Południowej. Między innymi na początku lat 90 ubiegłego wieku spółka pojawiła się w Polsce, uruchamiając swoją pierwszą w naszym kraju linię produkcyjną. Taki szereg sukcesów był możliwy zarówno dzięki innowacyjności i wdrażaniu nowych technologii, jak i umiejętnemu inwestowaniu środków i rozsądnym decyzjom finansowym.Obecnie LG Group to jedna z największych firm na świecie.

W samej Korei Północnej zajmuje czwarte miejsce co do wielkości. Wyprzedzają ją jedynie takie znane giganty, jak Samsung, Hyundai i SK Group. Swoją działalność prowadzi w 120 krajach na całym świecie, a liczba zatrudnianych przez nią pracowników wynosi około 140 tysięcy. Oprócz sprzętu elektronicznego ważnymi obszarami działalności firmy jest telekomunikacja, przemysł chemiczny oraz energetyka.To właśnie ze sprzętem elektronicznym marka LG kojarzona jest najczęściej. Trudno jednak jest się temu dziwić, bowiem urządzenia tego producenta są powszechnie znane i cenione za innowacyjność oraz wysoką jakość. LG jest również producentem licznych podzespołów niezbędnych przy produkcji sprzętu elektronicznego, jak na przykład matryc do monitorów oraz telewizorów.

Telefon firmy LG

W ciągu ostatnich dwóch - trzech dekad firma LG wielokrotnie nawiązywała współpracę, łączyła się i przejmowała większościowe udziały w licznych przedsiębiorstwach z całego świata. Na przykład, od 2005 roku istnieje spółka typu joint venture LG z kanadyjskim przedsiębiorstwem Nortel. Spółka działa w branży telekomunikacji, zajmując się projektowaniem oraz sprzedażą sprzętu telekomunikacyjnego. Od roku 1996 do 2002 spółka LG była w posiadaniu większościowych udziałów holenderskiego banku Petrobank SA. Od roku 2007 firma LG oficjalnie działa na polskim rynku. Została wówczas zarejestrowana spółka LG Electronics Polska. Jedną z największych jej inwestycji była budowa dużego zakładu przemysłowego w Mławie.

Polska fabryka LG produkuje głównie odbiorniki telewizyjne. Zakład zatrudnia około 3000 osób, co pokazuje, jak dużą skalę miała ta inwestycja. W roku 2005 została zrealizowana druga wielka inwestycja - zbudowanie zakładu produkującego chłodziarki i lodówki w pobliżu Wrocławia.Polski oddział LG nieustannie notuje wysokie wyniki sprzedaży oraz duże zyski. W roku 2012 ogólne przychody oddziału LG Electronics Mława wyniosły ponad 4.300 miliardów złotych. Drugi oddział firmy, LG Electronics Wrocław, zanotował zyski na poziomie prawie 5 miliardów złotych w tym samym roku.