Wyświetlacz Retina a AMOLED

13 grudnia 2018

wyświetlacz Retina vs Amoled

Wyświetlacz to jeden z kluczowych elementów każdego smartfona, na który należy zwracać uwagę przy wybieraniu dla siebie modelu. W przypadku iPhone użytkownicy mogą cieszyć się wyświetlaczem Retina, co jest niewątpliwie wielką zaletą tego telefonu. Przy każdym prezentowaniu nowego modelu widać doskonale, że projektanci Apple podchodzą do tego elementu telefonu ze szczególną uwagą i zawsze starają się tu zaoferować klientowi najlepsze rozwiązania. Warto w takim razie samemu zapoznać się z ekranami Retina i dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Nie da się zaprzeczyć temu, że oferują one doskonałą jakość obrazu.

Czy jednak są faktycznie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku?Współczesne wyświetlacze smartfonów w niczym nie są podobne do ekranów danych telefonów, które były w stanie wyświetlać jedynie znaki ułożone z pojedynczych pikseli. Dziś ekrany pozwalają na korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnych multimediów, takich jak filmy czy gry. Technologia Retina cieszy się na rynku wielkim uznaniem, zapewnia bowiem bardzo wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Warto poznać bliżej najpopularniejsze typy ekranów stosowanych w smartfonach. Taka wiedza może być bardzo przydatna choćby przy wybieraniu urządzenia dla siebie.Wśród wyświetlaczy ciekłokrystalicznych głównym typem jest TFT LCD. Z uwagi na to, że jest to dość podstawowa technologia, najczęściej spotkamy go w tych tańszych modelach. Wadą tego rozwiązania jest dość słabe oddawanie kolorów.

Nieco droższe telefony, choć jeszcze nie te z najwyższej półki cenowej, posiadają zazwyczaj wyświetlacze ciekłokrystaliczne typu IPS LCD. Zapewniają znacznie szerszy kąt widzenia, poprawiając tym samym komfort użytkowania telefonu.W dobrych smartfonach marki HTC znaleźć możemy wyświetlacze typu super LCD. Jest to ulepszona wersja IPS LCD, odznaczająca się między innymi mniejszym odbijaniem światła przez ekran.Wyświetlacze OLED charakteryzują się nieco inną konstrukcją, niż opisane wyżej. Zapewniają bardzo dobre parametry, w tym nasycenie kolorów i większą energooszczędność.Poszczególne rodzaje wyświetlaczy mogą być dostępne na rynku pod nieco różnymi nazwami. Wynika to przede wszystkim z marketingu - niektórzy producenci stosują swoje własne oznaczenia na te elementy.

Retina Display to nazwa stosowana przez firmę Apple dla oznaczenia swoich wyświetlaczy. Odznaczają się one wysoką jakością i zapewniają doskonały obraz. Technologia ta zadebiutowała w iPhone 4, który trafił na rynek w roku 2010. Od tego czasu jest nieustannie ulepszana i udoskonalana. Z biegiem lat zaczęto ją stosować nie tylko w smartfonach. Pojawiła się również w iPadzie oraz innych urządzeniach oferowanych przez Apple.Wszystkie wyświetlacze Retina odznaczają się bardzo dobrym i szczegółowym oddawaniem obrazu. Dzięki ciągłemu rozwijaniu tej technologii, kolejne modele iPhone posiadają jeszcze lepsze parametry. Najnowszy model, iPhone X oferuje rozdzielczość nawet 2436×1125 pikseli. Jakość obrazu będzie tu zatem naprawdę wysoka, nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.