Samsung: jaka to firma?

2 października 2018

Smartfon Samsung

Samsung, a właściwie Samsung Group to jedna z największych grup biznesowych działająca w Korei Południowej. Zrzesza firmy produkcyjne i usługowe, charakterystyczne jest przy tym dla niej to, że mamy do czynienia z firmami, które działają w różnych branżach. Powstała w roku 1938, a jej założycielem był Lee Byung-chul. Początkowo była przede wszystkim firmą eksportową, z czasem jednak rozszerzyła swoją działalność.

Kolejne dekady sprawiły, że grupa zaczęła interesować się między innymi: przetwórstwem spożywczym, tekstyliami, ubezpieczeniami, sprzedażą detaliczną, a nawet papierami wartościowymi. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w centrum zainteresowania firmy znalazł się także przemysł elektroniczny, potem zaś również – budowlany oraz stoczniowy. Po śmierci założyciela, co miało miejsce w roku 1987, zapadła decyzja na podziale firmy na cztery grupy biznesowe.

Dziś Grupa Samsung zatrudnia ponad 400 tysięcy pracowników na całym świecie. Działa zarówno w przemyśle elektronicznym, chemicznym i samochodowym, jak i w handlu, hotelarstwie, przemyśle stoczniowym oraz w parkach rozrywki. Już po kryzysie finansowym, jaki miał miejsce w Azji zdecydowano, że poszczególne oddziały powinny mieć status oddzielnych firm, choć nadal podlegają one grupie. Działalność firmy na terenie Korei ma miejsce w mieście Sewon.

Największym z członków Grupy Samsung jest firma Samsung Electronics. To także jedna z największych firm elektronicznych w skali świata. Powstała w roku 1969 i obecnie w 58 krajach zatrudnia ponad 208 tysięcy osób. Samsung Electronics to także jedna z dziesięciu najlepszych marek świata.

Samsung galaxy

Historia najnowsza

W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku zadecydowano, że firma stanie się korporacją międzynarodową. Wtedy też została ona liderem w segmencie produkcji podzespołów elektronicznych. We wrześniu 1993 Samsung Construction otrzymał prestiżowe zlecenie budowy jednej z dwóch wież Petronas Towers znajdujących się w stolicy Malezji. Jedenaście lat później ta sama firma odpowiadała za konstrukcję największej jak dotąd konstrukcji zbudowanej przez człowieka – wieży Burdż Dubaj. W latach 1997-1998 przez Azję przetoczył się kryzys gospodarczy, jednak również on nie zaszkodził firmie Samsung tak bardzo, jak wielu innym przedsiębiorstwom z Korei Południowej.

Dość poważnym ciosem była jedynie konieczność sprzedaży firmy Samsung Motor Co, która stała się wówczas własnością Renault. To właśnie w tym okresie swoją obecność na rynkach międzynarodowych zaczęła też zaznaczać firma Samsung Electronics. Szybko stała się ona zresztą poważnym konkurentem nie tylko dla firm z Japonii i Tajwanu, ale również tych, które pochodziły ze Stanów Zjednoczonych. Jego znakiem rozpoznawczym były przede wszystkim układy pamięci DRAM, na uwagę zasługiwały jednak również lodówki, odtwarzacze DVD oraz pamięci flash. Dziś Samsung Electronics może pochwalić się również tym, że jest jednym z najważniejszych producentów ekranów LCD. To także firma, która oferuje jedne z najlepszych telefonów komórkowych na rynku.