Huawei Watch Fit Recenzja

22 października 2020

Huawei kontynuuje prace nad strategią życia AI bez szwu i jej ekosystemem 1+8+N. Celem tego ekosystemu jest zaspokojenie potrzeb każdego konsumenta w różnych scenariuszach - od pracy, przez zdrowie i sprawność fizyczną, po rozrywkę audio. Huawei Watch Fit jest częścią tego wszystkiego, starając się "zmieścić" w przestrzeni pomiędzy pełnoprawnym smartfonem a prostą sportową opaską.

Nawet jeśli słowo "zegarek" można znaleźć w jego nazwie, Huawei Watch Fit jest w rzeczywistości fantazyjnie wyglądającym zespołem fitness. Posiada on bardzo ograniczoną funkcjonalność smartwatch'a i nie może samodzielnie przetrwać bez wygody sparowanego telefonu. Niemniej jednak, fitness tracking jest przyzwoity i można uzyskać wiele z tego urządzenia, jeśli lubisz ćwiczyć i trenować na zewnątrz. Za 129€ cena jest również odpowiednia. Tylko nie nazywaj tego smartfonem.

Design & Styl

Huawei próbuje czegoś innego z Watch Fit. W przeciwieństwie do klasycznych okrągłych zegarków z linii GT, ten model ma prostokątną konstrukcję z zawsze tak lekko zakrzywionym wyświetlaczem. Podobieństwa z Apple Watch przychodzą na myśl, ale muszą być szybko odrzucone, ponieważ Watch Fit jeździ na innym fali.

Konstrukcja jest tak plastyczna i tania, że można ją rozpoznać z daleka. Watch Fit ma plastikową ramę, choć jest pomalowany na kolor faux-metalowy, przypominający aluminium. Tył zegarka również jest plastikowy, podczas gdy zakrzywione szkło 2,5D z przodu nie ma żadnego goryla.

Huawei szczyci się 34 gramami Watch Fit, nazywając go "lekkim jak sportowa opaska na rękę", ale w rzeczywistości nie jest to takie osiągnięcie, biorąc pod uwagę cały użyty plastik. Co więcej, Huawei Watch GT 2 Pro jest nieco cięższy - 52 gramy, ale czuje się znacznie solidniejszy i wygląda jak duży i drogi zegarek.

Po prawej stronie, obok otworu na mikrofon, znajduje się jeden przycisk. Opaska na rękę jest wykonana z silikonu i wykorzystuje opatentowany system mocowania do zegarka, więc opaski innych producentów nie wchodzą w grę.

Wyświetlacz i twarze zegarka

Wyświetlacz Huawei Watch Fit to 1,64-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 280 x 456 pikseli (~326 PPI). Jest daleki od pozbawionego ramki, ale lekka krzywizna i szkło 2,5D nadają mu niecodzienny wygląd.

Sam wyświetlacz jest jasny i żywy, jest to jedna z największych cech Watch Fit. Niestety, twarze zegarków wyglądają dość dziwnie na tym wydłużonym prostokątnym wyświetlaczu, a iluzja chronografa z Watch GT 2 Pro całkowicie zniknęła. Istnieje kilka klasycznych opcji i można dodać więcej z aplikacji Huawei Health, ale Watch Fit wygląda i czuje się bardziej jak zespół sportowy niż prawdziwy smart.

Oprogramowanie, zdrowie i wydajność

Watch Fit wykorzystuje ten sam chipset LiteOS i Kirin A1, który widzieliśmy już w Watch GT 2 Pro. Wydajność jest prawie identyczna pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, co jest kolejnym wgnieceniami w pancerzu Watch GT 2 Pro, biorąc pod uwagę, że jest on ponad dwukrotnie droższy od Watch Fit.

Wszystkie podstawowe cechy Watch GT 2 Pro można znaleźć również w Watch Fit. Możesz otrzymywać powiadomienia, używać urządzenia jako latarki, robić zdjęcia migawkowe za pomocą funkcji Zdalnej migawki, ustawiać alarmy i timery, znajdować swój telefon itp.

Porozmawiajmy o tym, czego Ci brakuje. Nie ma łączności Wi-Fi, NFC ani komórkowej, nie ma wbudowanego głośnika ani sposobu na dodanie muzyki do zegarka (pomimo 4 GB wbudowanej pamięci masowej). Ostatni z nich to też trudny i dziwny wybór, ale może mieć coś wspólnego z żywotnością baterii. Nie można inicjować i odbierać połączeń, słuchać muzyki bez podłączonego telefonu, nie ma żadnej pomocy głosowej, nie można podłączyć słuchawek bezpośrednio do zegarka.

Na plusie, wszystkie funkcje fitness i zdrowotne Watch GT 2 Pro są nadal obecne. Częstotliwość pracy serca i czujniki SpO2 wykonują swoją pracę, a ty masz wykrywanie treningu, 96 trybów treningowych, 13 biegów, wbudowany GPS i 5ATM wodoodporność. Watch Fit jest również wyposażony w coś, co nazywa się Quick-workout Animations. Zasadniczo, pokazuje on animacje prawidłowej postawy i ruchu dla konkretnego ćwiczenia.

Wreszcie, Watch Fit posiada funkcję śledzenia snu i wykonuje swoją pracę wystarczająco dobrze. Otrzymujesz lekki sen, głęboki sen i informacje o śnie REM. Wszelkie zaburzenia snu powinny również pojawiać się na zegarku, ale podczas naszych testów nie było ich wcale.

Żywotność baterii

Huawei Watch Fit jest wyposażony w niewielki akumulator o pojemności 180mAh, który według Huawei powinien wystarczyć nawet na 10 dni umiarkowanego użytkowania. Biorąc pod uwagę ograniczoną funkcjonalność zegarka, wynik ten jest osiągalny, ale jeśli jesteś aktywny i często trenujesz, szukasz 4 do 5 dni topów. Użycie wbudowanego GPS do śledzenia aktywności na świeżym powietrzu znacznie skraca ten czas, ale nadal można uzyskać 3 pełne dni z zegarka, co naprawdę nie jest takie złe.

Ładowanie malutkiej baterii nie zajmuje prawie wcale czasu, chociaż zastrzeżony klips magnetyczny jest uciążliwy. Baterię można napełnić od 0 do 100 procent w mniej niż godzinę, w zależności od użytej ładowarki (nie ma cegiełki w pudełku w sprzedaży detalicznej). Nie ma bezprzewodowego ładowania na tym jednym, więc trzeba nosić tę dziwną magnetyczną rzecz wokół.

Cena i dostępność

Zegarek Huawei Watch Fit jest już dostępny w Europie w cenie 129 euro. W tej chwili nie ma oficjalnych informacji na temat dostępności w USA, choć urządzenie można zobaczyć na Amazonie.

Profesjonaliści

  • Dobra ekspozycja
  • Dobra kondycja fizyczna i śledzenie snu
  • Przystępna cena

Cons

  • Budowa z tworzyw sztucznych
  • Bardzo ograniczona funkcjonalność Smarttwatch
  • Laggy interface
  • Brak łączności Wi-Fi, NFC lub komórkowej
  • Nie można przesyłać muzyki
  • Żadnych pasm obcych
  • Brak bezprzewodowego ładowania