Jak odzyskać usunięte powiadomienia na Androida

1 września 2020

Użytkownicy Androida  mogą odzyskać utracone powiadomienia na swoim urządzeniu z systemem Android poprzez znalezienie historii powiadomień Android. W przypadku urządzeń z innym interfejsem UI (np. TouchWiz Samsunga), takie podejście może nie być dostępne, ale istnieje rozwiązanie oparte na aplikacji.

Jak uzyskać dostęp do historii powiadomień systemu Android

Dziennik powiadomień został po raz pierwszy wprowadzony z powrotem z systemem Android 4.3 Jellybean, i nadal jest dostępny z Android Lollipop przez Android Pie.

Dziennik powiadomień umożliwia przeglądanie usuniętych powiadomień (w rzeczywistości można zobaczyć wszystkie powiadomienia systemowe), ale jest on dostępny tylko za pomocą prawie tajnego widżetu. W wielu telefonach, wydaje się, że trzeba włączyć Opcje Dewelopera, aby najpierw odblokować widżet i odzyskać utracone powiadomienia.

Aby odblokować opcje dewelopera, przejdź do sekcji Ustawienia telefonu > Informacje o telefonie, a następnie dotknij kilkakrotnie przycisku Budowanie numeru. Po 3 lub 4 dotknięciach otrzymasz powiadomienie na ekranie informujące, że jesteś teraz deweloperem (dodaje ono również nową sekcję w menu Ustawienia). 

Jak odzyskać utracone powiadomienia na Androida

  1. Dłuższe stuknięcie pustego miejsca na ekranie głównym Androida, a następnie stuknięcie Widżetów.
  2. Przeciągnij w lewo lub przewiń w dół menu widżetu, aż dotrzesz do widżetu ze skrótem Ustawienia. 
  3. Dotknij widżetu długo, aż pojawią się Twoje ekrany główne, a następnie przeciągnij go na wybrany ekran główny.
  4. W wyświetlonym menu skrótów Settings przewiń w dół i dotknij opcji Notification log.

Na ekranie głównym zostanie wyświetlony skrót Dziennik powiadomień. Wystarczy dotknąć tego przycisku, a uzyskasz dostęp do historii powiadomień i będziesz mógł odzyskać te nieodebrane powiadomienia.

Gdy znajdziesz się w dzienniku powiadomień, zobaczysz aktywne powiadomienia w kolorze białym oraz powiadomienia, które zostały zamknięte w kolorze szarym. Możesz dotknąć szarych powiadomień tak, jak zwykle, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do źródła powiadomienia.

Rozwiązania oparte na aplikacjach

Dziennik historii powiadomień

Powyższe rozwiązanie działa dobrze dla użytkowników systemu Android, ale byliśmy rozczarowani, że nie będzie działać na telefonach, które miały inną konfigurację UI, jak to jest w przypadku telefonów Samsung. Na szczęście, istnieje przydatna aplikacja, która będzie działać na wszystkich telefonach, które pozwalają na skuteczne odzyskiwanie i zarządzanie historią powiadomień.

Dziennik historii powiadomień ikva eSolutions to dobrze zaprojektowana aplikacja, która prowadzi dziennik wszystkich powiadomień (do jednego dnia, ale możesz zapłacić za bardziej zaawansowaną historię), a po aktywacji ustawień "Historii zaawansowanej", pozwala na przywołanie aplikacji odpowiedzialnej za te powiadomienia. Możesz umieścić na czarnej liście pewne aplikacje i dostosować to, co zostanie zapisane do odzyskania. W sumie jest to całkiem przydatne, nawet z darmową wersją.

Nova launcher

Jeśli UI Twojego telefonu odbiega zbytnio od zapasów Androida, możesz rozważyć zainstalowanie nowego launchera zamiast tego. Chociaż mamy listę ulubionych wyrzutni dostępnych dla Twojego telefonu z systemem Android, Nova Launcher jest zawsze ulubionym i jest szczególnie polecany do tego celu.