Smartfon z dobrą baterią. Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

13 grudnia 2018

smartfon z dobrą baterią

Nowe smartfony wychodzą dziś z ogromną częstotliwością. Jest więc w czym przebierać - nie brakuje modeli, które świetnie wyglądają, działają prężnie i szybko, oferują dziesiątki udogodnień dla użytkownika. Ale dążenie do smukłej budowy, lekkości i zarazem bogatego wyposażenia nie służy niestety akumulatorom.

Wielu klientów wybiera dziś smartfony, kierując się działaniem baterii. Smartfon, który rozładowuje się po kilku godzinach normalnego użytkowania irytuje i sprawia, że wszystkie jego inne zalety bledną. Jak wydłużyć żywotność baterii i na jaki model najlepiej się zdecydować?

Bateria w smartfonie - co ją wyczerpuje?

Na wyczerpywanie się baterii w smartfonie ma wpływ bardzo wiele kwestii, związanych z jej specyfikacją techniczną oraz z użytkowaniem. Jednym z najczęstszych przekonań jest to mówiące, że im większy jest ekran, tym szybciej wyczerpuje się bateria. Rozdzielczości powyżej  Full HD niestety przekładają się na szybkie wyczerpywanie akumulatorów. Warto zadbać, by jasność wyświetlacza nie wpływała destrukcyjnie na czas pracy telefonu? Z pewnością pomoże ustawienie mniejszej jasności. Xiaomi Mi Note 2 oraz Xiaomi Mi Max mają duże wyświetlacze, a czas pracy jest tu długi, ze względu na solidną baterię. 

Procesory, które działają szybko i wydajnie, zwłaszcza te nieco starszej generacji, mocno czerpią baterię. Przyczynia się do tego korzystanie z wymagających aplikacji czy nagrywanie bardzo wysokiej jakości filmów. Oprócz tego, baterię zużywa GPS, moduły bezprzewodowej łączności, aplikacje w tle, kiepsko zoptymalizowany system operacyjny... przykłady można mnożyć.Na jaką pojemność się zdecydować?Czy dobrze podjęta decyzja zakupowa sprawi, że telefon będzie działał satysfakcjonująco?

Z pewnością. Zależy, do czego będzie wykorzystywany telefon i jakie podzespoły posiada. Coraz częściej pojawiają się też modele smartfonów dedykowane osobom, którym zależy na długiej pracy. Przykładem może być ASUS Zenfone MAX 3 o pojemności materii 4100 mAh.

jak oszczędzać baterię w telefonie?

Sposoby na oszczędzanie baterii

Sposób użytkowania także może sprawić, że żywotność baterii na jednym ładowaniu stanie się większa. Oto kilka dobrych praktyk.

1. Jasność ekranu

Nie wszystkie smartfony posiadają opcję dostosowania jasności do warunków oświetleniowych. Większość nowych już obsługuje taką opcję, jednak czasem i tak korzystniej jest ręcznie ustawić niższą jasność. Poziom 60% - 70% pozwala już całkiem skutecznie zaoszczędzić baterię, nie obniżając jakości użytkowania.

2. Krótki wygaszacz ekranu

Warto również ustawić krótki czas, który upłynie od wygaszenia ekranu do przejścia w stan bezczynności. Większość osób nie potrzebuje telefonu, który za każdym razem czuwa kilkadziesiąt sekund.

3. Moduły łączności bezprzewodowej

Jednym z głównych grzechów jest pozostawianie bez przerwy działającego modułu GPS lub internetu. Wiele aplikacji czerpie z GPS, ustalając lokalizację urządzenia. Także Bluetooth potrafi mocno obciążyć akumulator. Warto go wyłączać, gdy nie jest potrzebny - tak samo NFC, Wi-Fi, 4F LTE.

4. Regularne aktualizacje

Przychodzące aktualizacje potrafią zdenerwować. Warto jednak dbać o ich aktualizowanie - dzięki temu są bardziej energooszczędne (to jedne z najczęstszych poprawek).

Zobacz również nasz poradnik: Jak poprawnie ładować baterię w smartfonie?