Test smartfona Pocophone F1 – nowy zabójca flagowców?

16 listopada 2018

Xiaomi Pocophone F1

Xiaomi to chiński producent telefonów komórkowych, który z rozmachem wszedł na światowe rynki. Charakteryzują go przystępne ceny i wyraźna inspiracja Apple'm i jego iPhone'ami. Jeden z jego flagowych modeli, Pocophone F1, ma spore szanse konkurować z o wiele droższymi modelami europejskich producentów.

Z czego jest zbudowany?

Obudowa modelu nie zachwyca, pierwsze wrażenie może więc być niezbyt dobre. Wykonano ją z tworzyw sztucznych, ze względu na oszczędności. Są to plastiki, jednak mocne i dobrej jakości. Świetnie spasowane, wcale nie prezentują się najgorzej. Tafla Gorilla Glass zabezpiecza ekran o zaokrąglonych rogach. Nie brakuje to charakterystycznego dla iPhone'ów wcięcia zwanego notch. Mieści się w nim bardzo wiele różnorodnych modułów, w tym aparat, głośnik, skaner twarzy.

Komfort użytkowania i ergonomia

Testerzy bardzo chwalą sobie wygodę użytkowania tego smartfona. Waży sporo (180g), jednak tworzywa nie zbierają smug, a ekran pozwala na komfortową obsługę. Jego proporcje są wydłużone - 18,7:9. Nie każdy będzie mógł obsługiwać telefon jedną ręką. Przyciski są dobrze wykonane, czytnik linii działa szybko i przeważnie reaguje. Bardzo chwalony jest skaner twarzy z podczerwienią. Odblokowanie z jego pomocą przychodzi niezwykle łatwo, nawet po ciemku.

A jakie minusy ma Pocophone F1?

Złącze Bluetooth jest nieco przestarzałe, podobnie jak USB. Konstrukcja telefonu nie jest zbyt odporna, zwłaszcza na wodę. wielu osobom przeszkadza także wcięcie notch - jest dość duże, a dioda niewyraźna. Niezbyt dobrze są też oceniane głośniki, zwłaszcza górny, odpowiedzialny za rozmowy.

Specyfikacja Pocophone F1

Kilka słów na temat wyświetlacza

Przekątna ekranu w tym modelu to 6,18 cala - to całkiem sporo. Rozdzielczość 2246 x 1080 px przekłada się na wysoką, zadowalająca ostrość. Klienci chwalą też nasycenie barw, a biel nie jest przesadnie ochłodzona. Warto też dodać, że zakres jasności jest tu dość szeroki - telefon nie oślepia w ciemności, a w słońcu widać to, co jest na ekranie.

Wydajność działania i system operacyjny

System, na którym pracuje telefon to Android 8.1 Oreo - nowoczesny, choć obiecująco brzmi aktualizacja do 9.0 Pie. Pocophone F1 posiada nakładkę ekranową MIUI 9.6, szuflada aplikacji wysuwa się za pomocą gestu. Nie brakuje szerokiego wyboru opcji. Godnym pochwały elementem smartfona jest procesor Snapdragon 845, który odpowiada za jego doskonałą wydajność. Telefon działa naprawdę szybko, nie wystawia użytkowników na próbę cierpliwości. Choć pamięć można przeładować, smartfon doskonale radzi sobie z wieloma aplikacjami.

Działanie akumulatora

Pocophone F1 posiada akumulator 4000 mAh, który pozwala mu działać przez 9 godzin z włączonym ekranem. W praktyce oznacza to cały dzień intensywnego użytkowania. Telefon można również bardzo szybko i sprawnie naładować. Pełne ładowanie trwa około 1,5 godziny.

Aparaty fotograficzne, gry, dźwięk

Użytkownicy przepadający za graniem za smartfonach chwalą sobie wydajność działania gier - żadna nie stanowi wyzwania dla tego modelu. To naprawdę świetny sprzęt dla graczy.Aparat fotograficzny także jest doskonały. Posiada wiele opcji dostosowania, szeroki zakres parametrów oraz sztuczną inteligencję. Główny aparat wykonuje bardzo ostre, dobrej jakości fotografie. Można nim zrobić dobre zdjęcia makro, portrety i "selfie". Istnieje także możliwość automatycznego dodawania znaku wodnego. Świetnie sprawdza się też wideo, a dźwięk zadowoli większość użytkowników. Pod względem multimediów Xiaomi Pocophone F1 jest świetnym modelem, który nie ustępuje flagowcom europejskich marek.