Bezpieczne korzystanie ze smartfona

13 grudnia 2018

korzystanie ze smartfona

Nie chodzi oczywiście o to, by chronić nas. Damy sobie radę. Konieczne jest odpowiednie zadbanie o warunki pracy naszego telefonu, by często kupione za niemałe pieniądze urządzenie nie odmówiło nagle współpracy, a raczej służyło nam przez wiele lat. Czego smartfony i nie lubią i czego należy w związku z tym unikać?

Czego nasze telefony nie lubią?

Posiadacze smartfonów powinni pamiętać, że:I. Telefony nie tolerują skrajnych temperatur – niemal wszystkie telefony posiadają dzisiaj ciekłokrystaliczne wyświetlacze, które w temperaturze poniżej zera tracą swoje właściwości. Znacznie większym problemem wywoływanym przez zimno jest jednak to, że we wnętrzu urządzenia może się zacząć wytrącać woda z pary wodnej, co może uszkodzić nasze urządzenie. Taki stan rzeczy nie musi od razu prowadzić do spięcia, ale powoduje odkładanie się na wewnętrznych elementach urządzenia minerałów, które z czasem mogą doprowadzić do zaburzenia przewodnictwa lub właśnie do spięcia w telefonie.    

I. Wysokie temperatury są równie niebezpieczne i często trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ telefony grzeją się same z siebie. Gorący telefon znacznie szybciej traci zwrotność, czyli na przykład maksymalną pojemność baterii. Wysoka temperatura odkształca wszystkie elementy i może prowadzić do bezpośredniego spalenia się urządzenia. W celu jej redukcji telefony ograniczają też swoja wydajność.

II. Woda jest bardzo niebezpieczna dla telefonów – o wodzie kilak słów zostało już powiedzianych. Bezpośredni kontakt z wodą dla telefonu, który nie posiada odpowiedniej klasy wodoszczelności sprawi, że do jego zniszczenia dojdzie praktycznie natychmiast. Naprawa gwarancyjna nie obsługuje zniszczeń spowodowanych zalaniem. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, nadzy jak najszybciej wyłączyć telefon, rozłożyć go na części, jeśli to tylko możliwe i pozostawić do wyschnięcia.

III. Twarde materiały mogą porysować telefon -  sprzedaży są specjalne ściereczki mikrofibry i to one powinny być wykorzystywane do przecierania ekranu i obudowy smartfona. Niezależnie bowiem do tego, czy mamy telefon metalowy czy plastikowy, kontakt z ostrymi i twardymi materiałami najprawdopodobniej doprowadzi do powstania rys. mogą być niewidoczne gołym okiem, ale ich nagromadzenie sprawi, że powierzchnia stanie się bardziej matowa i będzie rozpraszała światło. Zdecydowanie pogorszy to wygląd telefonu i może wpłynąć na czytelność ekranu.

IV. Brak oprogramowania antywirusowego może być bardzo niebezpieczny – wirusy na telefony pojawiają się w coraz większej ilości niestety nie trzeba wcale zrobić czegoś bardzo głupiego, by skoczyć z wirusem. Efektem posiadania wirusa na telefonie jest w najlepszym razie zbieranie danych o naszym wykorzystaniu telefonu lub opóźnianie działania systemu poprzez obecność z nim dodatkowych procesów wyświetlających reklamy lub podobnych. W najgorszym wypadku brak antywirusa doprowadzi do tego, stracimy nasze dane do logowania do najważniejszych usług,  tym do bankowości internetowej. Byłaby to katastrofa.