Huawei – historia firmy, która powstała w wiosce rybackiej i z jednoosobowej rozrosła się do światowego molocha

9 listopada 2018

Produkty Huawei

Huawei to chińska firma, będąca dziś w światowej czołówce producentów smartfonów. Firma na wiele sposobów jest bardzo wyjątkowa. Wielki sukces na rynku w dużym stopniu jest dla niej narzędziem do rozwijania się i przekazywania swojej wiedzy oraz doświadczeń dalej. Regularnie funduje między innymi wycieczki do Chin dla studentów kierunków technicznych z całego świata.

Uczestnicy mają nie tylko okazję do poznania niesamowitej cywilizacji chińskiej z bliska, ale również dokładniejszego zapoznania się z wyjątkową historią tej firmy. Dzieje firmy od samego początku związane były z miastem Shenzen. To właśnie tutaj kilka dekad temu założono Huawei. Obecnie mieści się tutaj główna siedziba korporacji. Sama w sobie ma ona rozmiary pokaźnego miasta, zamieszkanego przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi - wszyscy zatrudnieni w firmie Huawei. Obecnie jest to marka utożsamiana głównie ze smartfonami. Nieco bardziej zainteresowane sprzętem IT osoby kojarzą również doskonałe modemy Huawei.

Plany na rozwój firmy są jednak o wiele bardziej dalekosiężne.Jeszcze trzy dekady temu Shenzen było niewielką wioską, której mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem. W ciągu trzydziestu lat ta mała wioska zmieniła się w potężną metropolię i centrum finansowe. Można powiedzieć, że Huawei rosło razem ze swoim miastem. Trzydzieści lat temu firma zaczynała na bardzo niskim poziomie, będąc małym, lokalnym przedsiębiorstwem zajmującym się handlem elektroniką. Shenzen miało szczęście stać się niejako poligonem doświadczalnym dla przemian gospodarczych, przez jakie Chiny przechodziły w latach 80. Pod koniec lat 80 XX wieku utworzono tutaj specjalną strefę ekonomiczną i wprowadzono system gospodarczy podobny do tego, jaki znany jest z rozwiniętych państw takich jak USA.

Smartfon Huawei

Możliwość nieskrępowanego rozwijania swoich pomysłów na biznes zaczęła przyciągać tutaj licznych przedsiębiorców oraz inwestorów gotowych zainwestować wielkie pieniądze w obiecujące przedsięwzięcia. W roku 1987 powstała tu firma Huawei. Praktycznie cała pierwsza dekada jej istnienia upłynęła na działalności raczej na małą skalę, wyłącznie na krajowym rynku. Firma handlowała niewielkimi częściami elektronicznymi, takimi jak przełączniki sieciowe. Prawdziwy przełom nastąpił w momencie, gdy po kilku latach działalności zaczęła ona produkować swój własny sprzęt.

Od lat dwutysięcznych Huawei stopniowo podbijał zagraniczne rynki. W roku 2005 obroty firmy za granicą oficjalnie przewyższyły te w działalności krajowej, co było ważnym krokiem milowym. W ciągu tych trzydziestu lat istnienia przedsiębiorstwo przeszło przez bardzo długą drogę. Kluczem do sukcesu okazała się wytrwałość, innowacyjność, a także dogodne warunki gospodarcze jakie zaistniały wówczas w Chinach. Co ciekawe, główną dziedziną w której działa Huawei jest biznes ICT. Dopiero na drugim miejscu znajdują się produkty z którymi firma jest kojarzona powszechnie, czyli smartfony i tablety. Huawei zajmuje się również wdrażaniem nowatorskich rozwiązań IT dla biznesu. Dalszy rozwój firmy na pewno będzie szedł w parze z dynamicznie rozwijającymi się technologiami.