Pocophone F1 by Xiaomi - niedrogi smartfon z flagową wydajnością. Co w nim lubimy, a czego nie?

19 listopada 2018

Nowoczesny smartfon z chin

Na rynku smartfonów znajdziemy mnóstwo modeli, które co prawda nie są flagowymi telefonami najlepszych producentów, ale z powodzeniem mogą je zastępować. Jeśli ktoś szuka dla siebie tańszej alternatywy i jednocześnie chce cieszyć się czymś na wzór znanych flagowców, to powinien zainteresować się nimi bliżej. Produkowanie takich tańszych modeli to od dawna cecha firm z Chin. Szczególny prym na tym rynku wiodą firmy Xiaomi oraz OnePlus.

Ponieważ Xiaomi od długiego czasu nie wystawiło żadnego godnego konkurenta dla telefonów OnePlus, ostatnio ten znany producent postanowił to zmienić. W efekcie na rynek trafił nowy telefon Pocophone F1.Pocophone to marka telefonów stworzona przez Xiaomi. Tworzenie osobnych marek obejmujących tańsze produkty to standardowe działanie w wielu branżach. Na rynku telefonów przykładem może być również marka Honor należąca do Huawei. Xiaomi swoim nowym telefonem dość wysoko postawiło poprzeczkę w dziedzinie modeli budżetowych. Okazuje się bowiem, że Pocophone F1 posiada naprawdę mocną specyfikację, podczas gdy cena telefonu nie przekracza na polskim rynku 1500 zł.

Pocophone F1 jest telefonem bardzo wydajnym i sprawnie działającym, szczególnie jak na tę półkę cenową. Trzeba przyznać, że pod tym względem konstruktorzy Xiaomi wykonali naprawdę świetną robotę. Producent szczyci się zastosowaniem między innymi nowatorskiego systemu chłodzenia procesora. Dzięki temu telefon nawet przy bardzo dużym obciążeniu nie zwalnia w znacznym stopniu.Oczywiście, przy tak mocnej specyfikacji i tak niskiej cenie trzeba być przygotowanym na pewne ustępstwa - w końcu producent musiał gdzieś szukać oszczędności.

Wydajny telefon z chin

W przypadku Pocofone F1 można powiedzieć o nieco słabej jakości obudowy. Uwagę zwraca szczególnie jej tylna ścianka, wykonana z plastiku. Główną wadą jest podatność tego materiału na uszkodzenia i zarysowania. Problem można jednak w pewnym stopniu zniwelować dzięki folii ochronnej. Telefon posiada ekran 6,18 cali oferujący rozdzielczość Full HD+. O ile sam ekran nie budzi wielkich zastrzeżeń, o tyle wprawne oko zobaczy raczej przeciętną jakość wyświetlanych barw. Można co prawda eksperymentować z ustawieniami telefonu, ale efekt nie będzie raczej w pełni zadowalający. Jeśli chodzi o samą wygodę użytkowania to trzeba przyznać, że telefon jest naprawdę dobry. Obudowa dobrze leży w dłoni i daje łatwy dostęp do wszystkich przycisków odpowiedzialnych za nawigację.

Pocofone F1 posiada zatem zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. Jeśli chodzi o mankamenty to są to raczej rzeczy, których można się spodziewać kupując telefon z tak budżetowej półki cenowej. Nie zmienia to faktu, że smartfon jest naprawdę wydajny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Jeśli chodzi o największe minusy, to trzeba wymienić podatną na uszkodzenia obudowę, dość przeciętnej jakości ekran, równie przeciętny aparat i brak NFC. O ile we flagowym telefonie znanej marki takie minusy byłyby niedopuszczalne, o tyle można je zrozumieć w budżetowym smartfonie. Można jednak stwierdzić, że w takiej cenie jest to doskonały wybór.